Al Gore (2006) An Inconvenient Truth. The Planetary Emergency of Global Warming and what We Can Do About It. New York: Rodale
2009. június 25., csütörtök
Érdekes könyvek – Kellemetlen igazság
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
TÁRSADALOM FELÜLNÉZETBEN. Szociológiai reflexiók lokális és globális társadalmi problémákra. Naplómat társadalmi kérdések iránt érdeklődő, nyitott és értő olvasóknak szánom, akikkel konstruktív vitákat lehet folytatni.
Al Gore (2006) An Inconvenient Truth. The Planetary Emergency of Global Warming and what We Can Do About It. New York: Rodale
Kedves Olvasó! Üdvözlöm ezen az oldalon. Remélem, majd talál kedvére valót!
Hosszas gondolkodás, már-már tépelődés nyomán úgy döntöttem, elindítom ezt az oldalt. Nem szokványos blognak szánom. Aki esetleg arra lenne kíváncsi, hogy mennyire szeretek kínai ételt főzni, vagy miket álmodtam az éjszaka, az sajnos mindezeket (és az ehhez hasonlókat) nem itt fogja elolvasni. A blog kérdésével először átfogóan majdnem két éve kerültem szorosabb kapcsolatba. Akkor egyik kiváló diákom szakdolgozatát irányítottam, aki a blogról, mint társadalmi jelenségről írt ügyes vizsgadolgozatot. Azóta folyamatosan dédelgettem az ötletet, hogy blogot írjak. Nem vagyok visszahúzódó ember, szociológusként amúgy sem lehetnék az. De továbbra is úgy vélem, a magánéleti dolgok rám és a közvetlen környezetemben lévőkre tartozik. Aztán írni nem az írás kedvéért kell, vagy esetleg mert éppen most az a trendy. Legyen olyan mondanivaló, amit másokkal érdemes is megosztani.
Így hosszas „blog-nézegetés” és elemezgetés (egyfajta mozaikszerű piac-kutatás) nyomán arra a következtetésre jutottam, hogy ezt az oldalt az egyetemi előadások, szemináriumi műhelybeszélgetések meghosszabbításaként elkezdem üzemeltetni, aztán kíváncsian várom mi lesz az eredménye. Reménykedem, mert ilyenszerűt nemigen láttam errefele.
Szándékom szerint főleg a helyi és globális jelegű társadalmi problémákra és a politikai események hátterére fogok figyelni, azokat igyekszem kommentálni, elemezgetni. Azt remélem, hogy a közre való szociológiai jellegű reflexiók válságos időszakban különösen hasznosak, érdekesek és hozzájárulnak a társadalmi jelenségek jobb megértéséhez, annak árnyalásához, egyfajta értelmezéséhez. Általam érdekesnek tartott könyveket is szemlézek, mintegy kedvcsinálóként. Írok a közvéleményről és annak alakítóiról, illetve néhány számomra kedves időtöltési gyakorlatokról: a fociról, filmekről és az órákról.
Értelmiségiként bizonyos fokig kötelességemnek érzem felszólalni és megszólalni. Naplómat azon értő és kritikai közönséghez címezem, akik figyelnek a közéleti eseményekre, kikristályosodott véleménnyel vannak az őket körülvevő világról és szívesen vesznek részt olyan konstruktív vitákban, ami a közösségi közérdek, a közjó javítását szolgálja (vagy szolgálhatja). Nem titkolom, ezt az értelmiségi habitust családomban szocializáltam (ezt láttam), és Jürgen Habermas olvasataim nyomán ezt vallom is: okoskodni kell.
Reflexióimat több tematikai blokk alá rendezem. Ezek a következők: a TÁRSADALMI PROBLÉMÁK, ÉRDEKES KÖNYVEK, NYÍLT TÉR, SZABADIDŐ, valamint a KÖZVÉLEMÉNY ÉS ALANYAI.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése